Стаття 309 Митного кодексу України. Форми забезпечення сплати митних платежів фінансовою гарантією. Види фінансових гарантій

1. Забезпечення сплати митних платежів фінансовою гарантією здійснюється у таких формах:

1) надання фінансової гарантії, виданої гарантом (гарантія, що надається у вигляді документа);

2) внесення коштів на відповідний рахунок або в касу митного органу (грошова застава).

2. Фінансова гарантія може бути індивідуальною (одноразовою), багаторазовою та загальною.

3. Індивідуальна (одноразова) фінансова гарантія у вигляді письмового зобов’язання надається у паперовому або електронному вигляді на суму митних платежів за:

1) однією митною декларацією в межах однієї зовнішньоторговельної операції;

2) однією митною декларацією в межах однієї транзитної операції;

3) одним документом контролю за переміщенням товарів;

4) однією операцією з переміщення через митний кордон України товарів громадянами у випадках, визначених розділом XII цього Кодексу.

4. У разі надання гарантом фінансової гарантії у паперовому вигляді її електронна копія надсилається до єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України авторизованим електронним повідомленням гаранта.

5. Багаторазова фінансова гарантія надається для забезпечення сплати митних платежів за кількома митними деклараціями або документами контролю за переміщенням товарів при ввезенні товарів на митну територію України з метою транзиту або для вільного обігу на цій території для одного власника в рамках одного зовнішньоекономічного договору.

6. Загальна фінансова гарантія може використовуватися АЕО, якому надано дозвіл на застосування спеціального спрощення "загальна фінансова гарантія".

Загальна фінансова гарантія використовується для забезпечення сплати митних платежів за кількома зобов’язаннями АЕО, що випливають з митних процедур відповідно до цього Кодексу у будь-якій митниці на всій митній території України незалежно від митного режиму.

Попередній розрахунок базової суми загальної фінансової гарантії здійснюється АЕО самостійно з урахуванням обсягу майбутніх операцій та подається разом із заявою про надання дозволу на застосування спеціального спрощення "загальна фінансова гарантія".

Базова сума загальної фінансової гарантії узгоджується АЕО з митницею, що надає дозвіл на застосування спеціального спрощення "загальна фінансова гарантія".

АЕО за потреби здійснює перерахунок базової суми загальної фінансової гарантії та подає його до митниці, яка надала дозвіл на застосування спеціального спрощення "загальна фінансова гарантія", разом із заявою про зміну базової суми загальної фінансової гарантії.

За заявою АЕО митниця, яка надала дозвіл на застосування спеціального спрощення "загальна фінансова гарантія", може надати дозвіл такому оператору на зменшення розміру забезпечення базової суми загальної фінансової гарантії на:

1) 50 відсотків, якщо АЕО має досвід здійснення митних формальностей під час декларування та випуску товарів у митні режими із наданням митним органам загальної фінансової гарантії не менше одного року;

2) 70 відсотків, якщо АЕО має досвід здійснення митних формальностей під час декларування та випуску товарів у митні режими із наданням митним органам загальної фінансової гарантії не менше двох років.

Під зменшенням розміру забезпечення базової суми загальної фінансової гарантії на 50 відсотків або 70 відсотків розуміється використання загальної фінансової гарантії для забезпечення сплати сум митних платежів за зобов’язаннями АЕО, що випливають з митних процедур відповідно до цього Кодексу, у розмірі, що відповідає базовій сумі такої загальної фінансової гарантії, зазначеної у дозволі на застосування спеціального спрощення "загальна фінансова гарантія", але з фактичним забезпеченням цієї базової суми загальною фінансовою гарантією, виданою гарантом, на 50 відсотків або 30 відсотків відповідно.

Дозвіл на застосування спеціального спрощення "загальна фінансова гарантія" повинен, зокрема, визначати:

перелік товарів із зазначенням їх кодів згідно з УКТ ЗЕД, засоби та способи їх переміщення, щодо яких загальна фінансова гарантія не застосовується;

базову суму та розмір забезпечення базової суми загальної фінансової гарантії;

обов’язок АЕО інформувати митницю про всі події та обставини, що можуть впливати або мають вплив на дотримання ним умов, визначених дозволом на застосування спеціального спрощення "загальна фінансова гарантія".

7. Багаторазова та загальна фінансові гарантії надаються у паперовому вигляді або у вигляді електронного документа.

8. Фінансові гарантії у вигляді електронного документа надаються шляхом надсилання до єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України авторизованого електронного повідомлення гаранта.

9. Прикріплення електронної копії фінансової гарантії у паперовому вигляді або фінансової гарантії у вигляді електронного документа до митної декларації або документа контролю за переміщенням товарів здійснюється за допомогою автоматизованої системи митного оформлення.

Відсутність в єдиній автоматизованій інформаційній системі митних органів України електронної копії фінансової гарантії у паперовому вигляді або фінансової гарантії у вигляді електронного документа є підставою для надання відмови в митному оформленні митної декларації або документа контролю за переміщенням товарів.

Завершення оформлення митної декларації або документа контролю за переміщенням товарів є підтвердженням прийняття фінансової гарантії як забезпечення виконання зобов’язань перед митними органами.

У разі застосування індивідуальної (одноразової) фінансової гарантії у паперовому вигляді після завершення оформлення митної декларації або документа контролю за переміщенням товарів посадова особа митного органу проставляє відбитки відповідного митного забезпечення на всіх примірниках фінансової гарантії.

10. Фінансові гарантії підлягають нумерації гарантом.

11. Після надсилання гарантом до єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України фінансової гарантії у вигляді електронного документа або електронної копії фінансової гарантії у паперовому вигляді внесення змін до них не допускається.

12. Забезпечення сплати митних платежів фінансовою гарантією може здійснюватися у будь-якій з форм, визначених у частині першій цієї статті, на вибір особи, відповідальної за сплату митних платежів, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

13. Якщо надана гарантія виявляється недостатньою для забезпечення сплати відповідної суми митних платежів, особи, зазначені у частині третій статті 307 цього Кодексу, на письмову вимогу митного органу надають додаткову гарантію або, за їх вибором, замінюють раніше надану гарантію новою.

Ст 309 МКУ зі змінами 2024 рік (Митний кодекс України, МК України) №4495-VI від 13.03.2012, редакція від 01.01.2022

Кодекс чинний. Актуальність перевірено 10.02.2021

Структура акту